Güncel Köşe Yazıları

İstanbul’un en karanlık gecesi 15 Temmuz!

Türkiye’de kara bir leke olarak yerini alan 12 Eylül darbesinin ardından 15 Temmuz 2016 yılında da hükümet devrilmek istendi. Tarihin en büyük ihanetiyle karşı karşıya kalan ülkede en büyük kanlı mücadelesi İstanbul’da verildi.

İstanbul’un en karanlık gecesi 15 Temmuz!

Hain darbe girişiminde ülkenin kontrolünü almak isteyen FETÖ’cülerin hedefi başkentle birlikte mega kent İstanbul oldu. Hem iletişim hem de  ulaşım açısından kritik rol oynayan İstanbul’da “Boğaziçi Köprüsü” darbe girişimi durdurmak isteyen onlarca vatandaşın kanı döküldü.

Saat 22.00 olmuştu. Darbeci askerler, köprüde ulaşımı engellemek amacıyla trafiğe kapatırken, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üzerinde bir hareketlilik hakim oldu.

HALK SOKAĞA DAVET EDİLDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hain darbe girişimine karşı halkı meydanlara davet etmesiyle olayların seyri değişti. Yüzlerce hatta binlerce vatandaş köprülere akın ederek, tankların önünde kendi bedenlerini siper etti ve elbette ki bu kanlı darbe girişiminde galip gelecek olan yine millet olacaktı.

Köprüde yaşanan o büyük isyan ve vatandaşın darbecilere karşı mücadelesinde aralarında 2 polis memurunun da olduğu 34 kişi hayatını kaybetti. Boğaziçi Köprüsü’nün ismi o günden sonra  15 Temmuz Şehitler Köprüsü olarak değiştirildi.

Bir başka nokta ise Atatürk Havalimanı oldu. Uçuşlar engellendi, giriş ve çıkışlar darbeci askerler tarafından kapatıldı. Kontrol kulesini ele geçirmek isteyen darbecilere karşı direnen halkın büyük mücadelesi sonuç vererek, özel harekat polisleri darbecileri kuleden uzaklaştırarak kontrolü yeniden hükümetin kontrolüne yeniden geçmiş oldu.

SAAT 03:20 BÜYÜK SESLENİŞ YANKILANDI

Saatler, 03.20’yi gösterdiğinde Cumhurbaşkanı Erdoğan havalimanına iniş yaptı.  Kendisini karşılayan on binlere seslendi.

Darbecilerin hedefi olan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün olduğu Vatan Caddesi’nde aynı kaos hakimdi. Polis memurlarına destek vererek hep birlikte darbecilerin karşısında duran halk darbecileri Topkule Kışlası’na püskürttü.

BASIN ORGANLARI ELE GEÇİRİLMEK İSTENDİ

Basın yayın organlarına da baskın  düzenleyen hainler,  TRT muhabirine zorlayarak darbe bildirisi okutturdu. Saat 06.42’de  içlerine emir kulu olan bir çok askerle birlikte darbeci askerlerde silahlarını bırakarak teslim oldu.  Karanlık gecenin sabahı güneşle birlikte aydınlanırken, İstanbul’da büyük mücadeleye destek veren 99 kişi hayatını kaybetti.

Yurt genelinde ise 248 şehit verdik, 2196 vatandaşımız ise o karanlık gecede ağır yara almasına rağmen hem şehitlerimizin hem de 15 Temmuz Gazilerimizin kanı yerde kalmadı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL