Köşe Yazıları

PANDEMİ’NİN GÖLGESİNDE GEÇEN EĞİTİM

Ülkemizde ilk COVİD 19 vakasının görüldüğü tarih olan 11 Mart 2020’ den beridir uzaktan canlı olarak gerçekleştirilen eğitimlerde amaç ne kadar hâsıl oldu? Tüm kazanımlar öğrencilere aktarılabilindi mi?

PANDEMİ’NİN GÖLGESİNDE GEÇEN EĞİTİM

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Bu şartlarda bundan daha iyisini yapmak pek mümkün değildi. Ama çok zorlayıcı, çok sancılı bir süreç olduğunu da kabul etmek lazım. Üzülerek belirtmem gerekir ki, her öğrenci eşit düzeyde bu kazanımları elde edemedi. Sebep neydi peki? Birkaç maddeyle açıklamaya çalışalım.

Birincisi: Maalesef her hanede uzaktan eğitimin olmazsa olmazı olan internet alt yapısı ve sağlayıcısı yoktu. Bu durumdaki ailelerin çoğunda öğrenciler, derslerin tamamını kaçırdı.

İkincisi: Bir şekilde evine internet sağlayıcısı bağlatan birçok ailede bu seferde, okula giden öğrenci sayısının fazla olması sıkıntı yarattı. Çünkü bu evlerde her çocuğa yetecek miktarda bilgisayar, tablet ya da telefon tedariğinde sorunlar oluşmaya başladı ki, bu konuda bir eğitimci olarak bende velilerimde aynı sıkıntıları gördüm.

Üçüncüsü: Azda olsa yukarda saydığım tüm sıkıntıları atlatmayı başaran bazı evlerde, bu seferde derslerin gerçekleştirildiği EBA, ZOOM gibi platformlara bağlanabilme, bu platformları kullanabilmek için gerekli olan bilgi ve yeterliliğe sahip olunamamasıydı.

Yukarıda saydığımız bu nedenlerden dolayı her öğrenci bu süreçte istenilen kazanımlara tam anlamıyla ulaşamadı. Maddi durumu iyi olan aileler çocuklarına özel dersler aldırtarak bu açıklarını fazlasıyla kapattırdılar. Ancak diğer öğrenciler, üzülerek belirtmem gerekiyor ki gene geride kaldılar.

Yazımın başında da belirttiğim gibi gerçekten de amaç hâsıl oldu mu? Kim neyi ne kadar öğrendi? Bunu da ilerleyen süreçte özellikle de biz eğitimcilerin daha iyi gözlemleme imkânı olacaktır. Tek temennimiz her aileyi, her bireyi maddi ve manevi olarak derinden etkileyen bu zorlu pandemi sürecinin bir an evvel geride kalmasıdır.

Bu süreçte her türlü zorluğa göğüs geren ve tüm imkânlarını öğrencileri için kullanan öğretmenlere, velilere selam olsun.

Kalın sağlıcakla…

Cüneyt ÖNAL

YORUMLAR (8)

  1. Fatma Şahin diyorki:

    Velilerin en büyük sorunu bu değilmiydi zaten. Evde üç çocuğumun hangisine yetişeceğimi şaşırmış vaziyetteyim. Normal günlere bir an önce dönmek istiyoruz

  2. Ali malik diyorki:

    Devir kötü, çocklarmz hiçbr şey öğrenmiyor, birde uzaktan diye birşy çıkardılar bıktık, ne onlar anlıyr ne biz ne olacak bu evltlarmzn hali,,

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL