Güncel İstanbul

YAVUZ GENÇ’İN AİLESİ ADALET İSTİYOR!

Ümraniye’de polis tarafından vurularak öldürülen Yavuz Genç’in ailesi adaletin yerine getirilmesini istiyor.

YAVUZ GENÇ’İN AİLESİ ADALET İSTİYOR!

20 Eylül 2022 Salı günü Ümraniye’de denetim sırasında hacizli olduğu gerekçesiyle trafikten men edilen otomobilini cinnet geçirerek yakan Yavuz Genç, 11 kez vurularak öldürüldü.  Ancak Yavuz Genç’in kardeşi Yunus Genç, dosyada gizlilik kararı alındığını ve hala iddianamenin hazırlanmadığını öne sürerek, adalet istediklerini söyledi. Adalet için çalmadık kapı bırakmayan Yunus Genç, sivil toplum kuruluşlarını, kanaat önderlerini ziyaret etti. Yaptığı ziyaretler sırasında kardeşinin polisler tarafından 11 kez vurulduğunu belirterek, öldürülmeden de etkisiz hale getirilebileceğine dikkat çekti. Ayrıca, Genç ailesinin beyannamesine göre kayıta geçen polis tutanaklarında olay yerindeki polislerin yaka kamerasının kapalı olduğu da iddia edildi.

Olayın ardından 8 ay geçmesine rağmen mahkemeye iddianame sunulmadığını öne süren Yunus Genç, “Gerçekten hukuk devleti olduğumuzu düşünüyorsak, Sn. Cumhurbaşkanımızdan, Sn. İçişleri Bakanımızdan, Sn. Adalet Bakanımızdan rica ediyoruz. Bizim kardeşimizin davası, henüz adliyede henüz bir iddianame aşamasına getirilememiştir ve getirilmemesinin sebebini bilmiyoruz. Her hangi bir yetkili açıklama yapmıyor. Dosyada iddianame hazırlanmamış, savcı bey iddianameyi henüz mahkemeye sunmamış. 8 aylık bir süreç oldu. Bu sürecin içerisinde dosyanın bir an önce mahkemeye intikal etmesi gerekiyordu.” dedi.

YAVUZ GENÇ’İ 11 KEZ VURAN POLİS MEMURLARI GÖREVDEN ALINMADI!

Cumhurbaşkanına seslenen Yunus Genç polislerin tutuklanmayarak görevine devam etmelerine sitem ederek şöyle konuştu:

“Polis memurları tutuklanmamış. Polis memurları görevinden alınmamış. Açığa da alınmamıştır. Bizim devletimizin polisleri, kolluk güçleri benim kardeşimi 11 mermi atarak öldürmüşler ve bunun kamera kayıtları var. Vatandaşımızın, milletimizin içinde yapmışlar. Yani bu kayıtlarda belli, görünüyor. Canına kast etmişler. Bir Türkiye vatandaşı olarak soruyorum. Bu polisler neden tutuklanmıyor? Neden görevden alınmıyor? Bizim cumhurbaşkanımız ayrı bir cumhurbaşkanı mı? Neden bizim sesimizi duymuyor? Bu polis memurlarının tutuklanması gerekiyor. Bu polis memurlarının görevden alınması gerekirken, halen daha görevine devam ediyor. Bu polis memurları başkasının da bizim canımızı yaktığı gibi canlarını yakacaklar. Başkasının da kardeşini, evladını öldürecekler. ”

“BENİM KARDEŞİMİ KATLETTİLER”

Trafik polisinin görevi dışında hareket ettiğini öne süren Yunus Genç, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Benim kardeşim ehli sünnet adamı. Benim kardeşimi katlettiler. Kardeşim cinnet geçirmiş ama bir trafik polisinin görevi nedir? Trafik polisinin görevi, bir arabanın bağlanması varsa, sahibine sormadan çekiciye atar, götürür. Önce bir ceza yazıyorlar kardeşime. Daha sonra kardeşim iş yerine 3. kata çıkıyor. 15 yıldır benim kardeşimin iş yeridir orası. Herkes de bilir.”

“ÜLKEDE ADALET YOK”

Bir yetkili gönderilmesini ve durumun incelenerek, polislerin görevden alınmasını isteyen Yunus Genç, “Sn. cumhurbaşkanım size sesleniyoruz. Sesimizi duyun. Ülkede adalet yok! Adliyelerde hak, hukuk yok. Benim kardeşimi öldüren polisler tutuklanmamış. Benim kardeşimi öldüren polis memurları görevden alınmamış. Bir müfettiş yollayın, oturalım konuşalım. Benim kardeşimi niye öldürmüşler. Öldürmeyebilirlerdi. 11 mermi atarak öldürmüşler. Kardeşimin yetimlerini ben görüyorum. Hiçbiriniz benim yerimde olmak istemez. Sn. cumhurbaşkanım, içimizi soğutun. Polisleri görevden alın. Adaleti sağlamak padişahın görevi. Siz padişahsınız. Bizler derebeyiyiz. İnin bir derebeyine bakın. Neler oluyor? Bu vatandaş öldürülmeyebilirdi. ” açıklamasında bulundu.

Öte yandan 26 Mayıs Cuma günü destek için tüm eş, dost, akraba , STK temsilcileri ve kanaat önderlerini Anadolu Adalet Sarayı önüne davet eden Genç ailesi basın açıklamasında bulunacaklarını duyurdu.

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL