Güncel Sağlık

Yeryüzü Doktorları Deprem Bölgesinde Çalışmalarını Sürdürüyor

Yeryüzü Doktorları, çalışanları ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen gönüllü sağlık ekipleri ile bir aydır deprem bölgesinde sağlık hizmeti sunmaya devam ediyor.

Yeryüzü Doktorları Deprem Bölgesinde Çalışmalarını Sürdürüyor

6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş’ın Elbistan ve Pazarcık ilçesinde meydana gelen ve 11 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 şiddetindeki iki büyük depremin ardından bir ay geçti. “Asrın Felaketi” olarak nitelendirilen depremde yapılan son açıklamaya göre 47 bin 975 kişi hayatını kaybetti. Depremin hemen ardından bölgeye intikal eden Yeryüzü Doktorları, çalışanları ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen gönüllü sağlık ekipleri ile bir aydır deprem bölgesinde sağlık hizmeti sunuyor. Şimdiye kadar 43 bin 589 depremzedeye ulaşan dernek, çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.

Yeryüzü Doktorları Çadırlarında Depremzedelere Sağlık Oluyor

Yeryüzü Doktorları, depremin merkez üssü Kahramanmaraş’ta Oniki Şubat Stadyumunda kurduğu çadır hastanesinde uzman doktorlar, hemşireler ve eczacılardan oluşan ekipleri ile sağlık hizmeti sunuyor. Aynı zamanda depremin afetzedeler üzerindeki psikolojik etkilerini azaltmak amacıyla bölgeye giden psikologlarıyla psikososyal destek çalışmaları yürütüyor. Bu kapsamda bölgede kurduğu dostluk çadırında depremzede çocuklara, ergenlere ve yetişkinlere yönelik etkinlikler gerçekleştirerek onların yanında oluyor. Dernek verdiği muayene, tedavi, psikososyal destek ve ilaç desteği hizmetleriyle bir ayda 21 bin 380 depremzedeye ulaştı.

Depremde en çok yıkım yaşayan illerden olan Hatay’a da aynı şekilde iki sağlık çadırı kuran Yeryüzü Doktorları, gönüllü ekipleri ile şimdiye kadar muayene, ameliyat ve ilaç desteği kapsamında 11 bin 380 depremzedeye sağlık hizmeti sundu. Sağlık çadırına ulaşamayan, kırsal kesimde yaşayan depremzedelere ise mobil sağlık ekipleri ile ulaştı. Aynı zamanda bölgede hasar görmeyen hastanelere de destek olarak depremzedelerin ortopedi ve sezaryen ameliyatlarını gerçekleştirdi.

Yeryüzü Doktorları, Adıyaman ilinde de depremin yaralarını sarmak için kurduğu çadırlarda hem sağlık hizmeti hem de psikososyal destek çalışmaları ile bölgeye hizmet veriyor. Konteyner sağlık istasyonu ile depremzedelere birinci basamak sağlık hizmeti ve ilaç desteği sunan dernek, psikososyal destek çadırında ise depremden etkilenen çocuklara ulaşıyor. Psikologlar eşliğinde çadırda etkinlikler düzenliyor, aynı zamanda çocukları bir nebze de olsa mutlu edebilmek adına çizgi film gösterileri organize ediyor. Yeryüzü Doktorları bölgedeki hizmetleri kapsamında şimdiye kadar 5 bin 838 kişinin yanında oldu.

Yeryüzü Doktorları İnsani Yardım Malzemesi Desteği Sağladı

Sağlık faaliyetleri ile eş zamanlı olarak deprem bölgesinde insani yardım malzemesi dağıtımı gerçekleştiren dernek; hijyen kiti, gıda, kıyafet ve battaniye gibi acil ihtiyaçları bölgeye ulaştırarak 4 bin 991 depremzedeye destek oldu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL